1 Dakika içinde Facebook Şifresini Kıran Algoritma

Radikal gazetesinde yer alan bir habere göre Tekirdağ’da yaşayan 3 yazılımcı facebook şifresini 1 dakika içerisinde kıran bir algortima geliştirdiler ve örnek olarakda radikal gazetesinde çalışan bir kişinin ondan habersiz olarak profil resimlerini değiştirerek kanıtlamış.

1 Dakika İçerisinde Nasıl Şifre Kırıyorlar ?

1 dakika içerisinde şifre kırmak aslında göründüğü gibi pekte kolay olmamış. İlk önce algoritma geliştiren Serkan Gencel, Vahap Eren ve Özgür Şahin sonrasında msn yada hotmail uzantısı bir mail adresi kullanan kişilerin hesabına kolaylıkla erişebilmişler.
Şifreyi hangi tekniklerle ve nasıl bir şekilde kırdıkları hakkında hiçbir şekilde bilgi vermeyen güvenlik uzmanları bu konuyu çok gizli tutuyorlar.

1 Dakika İçerisinde Facebook Şifreyi Kırma Algoritması Başka Kişilerin Eline Geçerse

Facebookta’taki şifre kırma algoritması kötü niyetli ve meraklı kişilerin eline geçerse çok kötü günleri o kişileri bekliyor demektir. Şifreyi kırdıktan sonra o kişi gibi mesaj yazma, yazılmış özel mesajları görme kısacası kişi ne yapabiliyorsa şifreyi kıran kişide herşeyi yapabiliyor. Kötü niyetli kişiler için gerçekten şifre kırmak biçilmiş kaftan… Heleki Facebook.com’da insanların özel şeylerinin yer aldığını düşünürsek durum çok dahada kötü olabilir.

Facebook, Şifre Kırma Algoritmasına Karşılık Düzeltme Yapacak Mı ?

Facebook şifrelerini kırmaya yarayan algoritme geliştiren yazılımcılar bu algoritmayı facebook yönetimine bildirdiklerini ve en kısa süre içerisinde facebook’un önlem almasını istiyorlar. Mantık olarakda baktığımız zaman eğer bu olay gerçekse facebook mutlaka şifre kırma algoritmasını düzeltecektir !

One Response

  1. muhammet 20 Kasım 2012

Leave a Reply