Anestezi ve Türleri

Anestezi, duyarsızlık, hissizlik anlamına gelir. Bir bölgenin hasta tarafından hissedilip hissedilmediğini anlamak için yapılan bir uygulamadır. Ameliyatlarda acı vermemesi için anestezi uygulanır ve o bölgede hissizlik sağlanır.

Anestezi, sinir sistemlerine uygulanır. Sinir sistemine baskı uygulayarak ağrı hissedilmesini engeller.  Anestezinin etki süresi,  kullanılan ilacın etki süresi ile orantılıdır. Kalıcı bir hissizlik yaratmaz.

Anestezi çeşitleri vardır. Farklı uygulamalarla bölüm bölüm veya tamamen uyku hali benzeri bir hal hissizlik yaratılır.

  • Genel anestezi
  • Lokal anestezi
  • Bölgesel anestezi
  • Sedasyon

1- Genel anestezi

Genel anestezide ilaç beyinsel etkileme yaptığından bilinç kaybolur. Bu sırada hasta çevrede olanların farkına varmaz. Hareket edemez ve anestezi sonrası olanları hatırlamaz. Ağrı duymaz. Genel anestezi uygulamasına damar içine verilen ilaçlarla başlanır. Hasta uyku hali gibi bir halde olur ama hiç birşey hatırlamaz.

2- Lokal anestezi

Cilt altına “lokal anestezikler” olarak adlandırılan maddelerin genelde enjeksiyon ile uygulanmasıyla yapılan hissizleştirme işlemidir.

3 – Bölgesel anestezi

Lokal anestezikler, omurilik çevresine verilirler. Bu yöntemde de lokal anesteziklerin etkisi ile sinirsel iletim durdurulur ve hastanın ağrı duyması engellenir. Lokal anestezik madde kullanıldığından, zaten lokal anesteziye benzediği belli olmaktadır.

4- Sedasyon

Hastada uyku hali oluşturarak rahatlatmasını ve sakinleşmesini sağlamak için kullanılır. Bilinç açıktır, geçici hafıza kaybı söz konusudur. Genellikle lokal ve bölgesel anesteziyi desteklemek amacıyla kullanılır.

Leave a Reply