Aracını Yenilemeyene Ruhsat Yok!

İstanbul Belediyesi’nin aldığı karara göre 7 Temmuz’dan itibaren yaş sınırını aşan taksi, dolmuş, minibüs, okul servisi gibi toplu taşıma hizmeti veren araçların ruhsatlarını yenilemeyecek.
Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek ve çevre kirliliğini azaltmak amacı ile 2005’te İstanbul’da toplu taşıma araçlarına yaş sınırı uygulamasını başlattı. Karar ile taksilere 5, turizm servislerine 10, personel, kamu ve ücretsiz AVM servislerine 19, okul servislerine ise 12 yıl yaş sınırı getirildi. Ukom’nin raporuna göre alınan karar ile toplu taşıma araçlarında %93 oranında bir yenilenme görüldü. Şu anda İstanbul’da hizmet veren 77 bin 444 araçtan sadece 5 bin 99’u yaş sınırını aşmış durumda. Yaş sınırını aşan araçların başında taksi geliyor ve onu dolmuş ve minibüsler izliyor.
Geçtiğimiz sene araç sahiplerinin isteği üzerine 1 sene ertelenen kararın uygulanmama süresi, 7 Temmuzda bitiyor. Bu tarihten itibaren yaşını aşmış herhangi bir toplu taşıma aracına ne yeni ruhsat verilecek ne de eski ruhsatları yenilenecek.
Konu ile ilgili açıklama yapan İstanbul Taksiciler Esnafı Başkanı Yahya Uğur, yaş sınırını aşmış en az aracın taksilerde görüldüğünün bunun sebebinin taksilerin yaş ortalaması en düşük toplu taşıma hizmeti veren araç olduğunu söylemiştir. Kararın ardından taksicilerin araçlarını yenleme çabası içine giriştiklerini söyleyen Uğur, şu anda eski araç oranının %5’in altına indiğini belirtti. Bu kalan yaşı geçmiş araçların ise 7 Temmuz’a kadar yenileneceklerinden emin olduğunu da ekledi.

Leave a Reply