Başbakanın Çılgın Projesi Kanal İstanbul

Kısa bir süre önce Recep Tayyip Erdoğan tarafından çılgın proje olarak nitelendirilen proje bugün açıklandı. Çılgın proje hakkında birçok spekilasyonlar daha açıklanmadan önce yapılsada bütün tahminler başka bir İstanbul projesi oluşturma üzerine yoğunlaşmıştı.

Bugün açıklanan Çılgın Proje yani Kanal İstanbul, tarihte birkaç defa denenmiş ama başarılı olunamamış bir proje… Kanal İstanbul ile Marmara Denizi ve Karadeniz’i birleştirecek şekilde oluşacak olan projenin sınırları Silivri ve Karaburun olması düşünülüyor.

Çılgın proje boğazdan geçen yük gemileri ve büyük gemiler artık buradan geçecekler ve bu kanal üzerine 4 tane farklı noktada köprü yapılması planlanıyor. Gemilerin demir atması içinde 3 tane ayrı yerde gemiler için demir atma yerleri yapılacakmış. Bu sayede Marmara Denizinde artık gemiler demir atmayacak ve buradaki deniz kazaları engellenmiş olacak.

Başbakan’ın Kanal İstanbul projesi hakkında birçok düşünce havada dolaşıp duruyor. Tarihde Sokullu Mehmet Paşa tarafından denenen ama teknoloji şartlarından dolayı başarılı olunamayan bu projenin Bülent Ecevit’e ait olduğu söyleniyor. Vatandaşlar ise projeyi gerçekten çok çılgın bularak bazıları gereksiz bazılarıda projenin İstanbul ve ülke açısından güzel bir proje olacağını söylüyorlar.

Sadece planlarının yapılmasının 2 sene süreceğini söyleniyor ve bitirilmesi ise çok daha fazla zaman alacağı belirtiliyor. Seçimlerin yaklaştığı şu günlerde sizce Kanal İstanbul Projesi bir seçim propakandasımı ?

Leave a Reply