Bilgisayardan Bloglama Programı Windows Live Writer

Blogcusunuz, blogluyorsunuz. İşte bu program tam size göre. Elbette her program gibi eksikleri de var ama büyük çoğlunlukla kaliteli bir program.

Nedir diye merak ettiniz sanırım. Bu bir “bilgisayardan bloglama” yazılımıdır. Microsof Corporation’ın bir ürünü olan Windows Live Writer, bilgisayarınızdan, blogunuza bağlanıp, kısa yoldan yazılarınızı göndermenizi sağlıyor.

Programı indirip bilgisayarınıza yükleyin. Daha sonra çalıştırın. Dilini zaten Türkçe seçtiğiniz için kullanımı kolay olacak.

Kullanımı:

Web günlüğü ekliyorsunuz ilk başta. Otomatik açılacaktır zaten, eğer başka bir blog daha eklemek isterseniz üstteki menülerde, Yardım’ın sol tarafında “web günlüğü” bölümünden “web günlüğü ekle” diyerek yapabilirsiniz.

Windows live spaces, sharepoint ve bir başka web günlüğü seçeneklerinden, wordpress veya blogger kullanmak istiyorsanız “bir başka web günlüğü” seçeneğini işaretliyorsunuz.Admin giriş adresinizi yazıyorsunuz.

Blogger için;

Url:www.blogger.com        Kullanıcı: mail adresiniz    şifre: şifreniz

WordPress için;

Url:www.siteniz.com/wp-admin    Kullanıcı: kullanıcı adınız    şifre: şifreniz

Sonraki, diyip ilerliyorsunuz. “Kullandığınız web günlüğü”nü seçiyorsunuz. Daha çok “wordpress veya blogger” seçeceğinizden, kolaydır.

*Blogger için, http://www.siteniz.com/feed yada http://www.siteniz.blogspot.com/feed şeklinde giriyorsunuz.

*Wordpress için, http://www.siteniz.com/xmlrpc.php olmadıysa http://www.siteniz.com/wp-admin/xmlrpc.php şeklinde deneyin.

**Eğer wordpresste “http://<hostname>/<wp_path>/xmlrpc.php” sorduktan sonra ne yapacağınızı bilmiyorsanız, http://www.siteniz.com/xmlrpc.php şeklinde girdiğinizde de uyarı veriyorsa, “wp-admin” klasörüne yazma izni vermeniz gerekmektedir.

**Wordpress’i ana dizine kurmadıysanız http://www.siteniz.com/KURDUĞUNUZ-DİZİN/xmlrpc.php veya http://www.siteniz.com/KURDUĞUNUZ-DİZİN/wp-admin/xmlrpc.php şeklinde deneyiniz.

Daha sonra “sonraki” deyip giriş yapıyorsunuz. Üste yazınızı yazıp, yayınla diyorsunuz ve yayınlıyorsunuz. Biraz incelediğinizde ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

-Eksileri:
Html’de problem oluyor, editörü ayarlamanız gerekli. (html kodlarını yayınlamayabiliyor)

-Ekstraları:
Aynı yazıyı birden fazla blogda paylaşabiliyorsunuz, temanızda görebiliyorsunuz, blogu görüntüleme özelliği var…

ÖZETLERSEK
Programı kurup, bilgisayarınızdan blogluyorsunuz. Yazılarınızı paylaşırken, siteden onlarca giriş, ilerleme vs. yapmanıza gerek kalmıyor. İstediğiniz her an elinizin altında oluyor program..

Leave a Reply