Büyük Kertenkeleler iguanalar

Kedi, köpek, balık gibi hayvanları beslemekten hoşlanmayan kişiler için iguanalar gerçekten çok büyük bir alternatif…Hem görünüm bakımından hemde ben hayvan besliyorum dedirtecek bir cinsten ve sizinle bütünleşerek hayatınıza yeni bir anlam katacak bir canlı…

Her ne kadar baktığınız zaman timsahları andırsada timsahlarla bir alakası  yoktur.İguanalar  sağda solda gördüğümüz kertenkele türünden gelmektedirler.Kertenkelelere küçük diyen insanlar ve onları aşağılayanlar birde iguanaları gördükten sonra bu cümleyi kursunlar çünkü boyları gerçekten ana timsah var kaçın ulen diyecek kadar boyutlara  ulaşabiliyor.

İguanalar görünüm itibariyle vahşi  olarak gözüksede koyun gibi otçullardır.Ara sıra böcek vss yedikleri olsada genelde otçul olarak beslenirler. İnsanlar gibi ruh hallerine göre renkleri değişir.Mesala biz sinirlendiğimiz zaman kızarırız onlarda kızarırlar.

Çocukken aldığınız bir iguana size hayatınızın 3/1 ‘i kadar eşlik edecek kadar yaşabiliyor.Ortalama yaşam süreleri 20 yılı kadar bulabiliyor yani 20 yaşında bir iguana aldığınız zaman 40 yaşınızda onu kaybetme şansınız var ve buda size bir yakınınızı kaybetmiş kadar büyük bir acı verir diye düşünüyorum.

Paytak paytak yürüyen iguanalar gerektiği zaman çok fazla kızgın olabiliyor ve kuyruk darbeleriyle  hasar verebiliyorlar.Kuyruğunun yanında ayrıca pençeleri ve dişleriylede hasar verebiliyorlar ama bu sizin ona davranma ve aranızdaki bağa göre durumu değiştirir.
İguanaların bakımları kedi köpek bakımından daha kolaydır.Sağa sola pisleyen bir hayvan değildir ama alışmanız lazım çünkü diğer hayvanlardan biraz farklı bir yapıya sahip…Mesala haftada bir  onu banyo yaptırmanız gerekiyor.Bunun yanı sıra kapalı yerlerde kalmaya sıkılıyor ve deri değiştiriyorlar.Deri değiştirdikleri zaman biraz sinirli oluyorlar.

Büyük kertenkelelerin boyları 2 metreye kadar ulaşabiliyor.Dilleri ise tam tamına 50 cm kadar olabiliyor yani hemen hemen bir kol kadar dillleri var …İguanaların belkide en kötü yönlerinden bir tanesi kendi vücut ısılarını üretemezler.Bu yüzden sıcak yerlerde kalmayı tercih ederler ve beslenirkende buna göre beslenirler.

Erkekler dişi iguanalara göre daha fazla sinirlidir.Erkeklerde bazı canlılar gibi yer tutma alışkanlıkları vardır ve bundan dolayı 2 tane erkeği aynı yerde beslemeyi  düşünmeyin çünkü kavga ederler.

Leave a Reply