Büyük Patlama Gerçek Değil Mi ?

Avrupa Uzay Ajansı ESA, Planck Teleskobu ile evrenin ışık haritasını çıkardı. Ortaya çıkan sonucun Büyük Patlama (Big Bang) teorisinin gerçekliğinin sorgulanmasına sebep olabileceği belirtildi. Bilim adamlarının evrenin ilk ışıklarından elde ettikleri harita, yıllardır doğruluğu kabul edilen Büyük Patlama (Big Bang) teorisinin yanlış olabileceğini ortaya çıkardı.

buyuk patlama

Euronews’ta yer alan habere göre kamuoyuna açıklanan kozmik mikrodalga görüntüsü Avrupa Uzay Ajansı’na ait Planck uydusuyla çekildi. Planck Teleskobu ile elde edilen veriler kozmoloji ve uzay bilimi alanına büyük bir ışık tutuyor. Ajans’ın bilim adamlarından biri olan Jan Tauber açıklamasında:
“Sonuç olarak bu resmin çoğunun en baştaki modelimize gayet uygun olduğu görülüyor. Fakat aynı zamanda bazı ilginç bulgular da elde ettik. Burada işler daha ilginç hale gelmeye başladı çünkü modele uymayan bazı noktalar olduğunu da gördük. Kabaca ifade etmek gerekirse bulduğumuz şeylerin bazılarının gökyüzünde olmasını beklemiyorduk. Bu haritadaki büyük özelliklere baktığınızda en uygun modelimizin bile verileri oturtma konusunda sorunları var. Görmeyi umduğumuz sinyallerde eksiklikler söz konusu.”
Büyük Patlama Teorisi hala gerçeklik payına sahip, ancak genişleme teorisi için ayno şeyi söylemek pek mümkün değil. Planck’ın elde ettiği görüntüler ışığında, genişlemenin doğru bir toeri olması pek olası değil. Planck projesi evrenin oluşumu sırasında yaşananları ve evrenin ilk zamanları sırasında yaşananlar hakkında düşündüklerimizi gözden geçirmemize sebep olacak gibi gözüküyor.

Leave a Reply