Çizilen Cd’den Veri Kurtarma Programı ve Diğer Yöntemler

CDRoller diye bir programdan bahsedeyim sizlere. Amacı, cd veya dvdniz çizikse, bu çiziğe rağmen içindekileri kullanabilmenizi sağlamak. Diyelim 3 bölümlük bir filminiz var cdde, ama 3. bölüm çalışmıyor. İşte bu program sayesinde 3. bölümü kurtarabilir, bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Olay çok basit. Programı açın, Cd-Dvd’yi takın ve okumasını bekleyin. Cd-Dvd ne kullanıyorsanız artık, okuntuktan sonra orada gözükecek.Üstüne tıklayın ve soldan “open” diyin. Daha sonra açılan bölümden “Recover All” deyip bütün dosyaları kurtarabilirsiniz veya kurtarmak istediğiniz dosyayı seçip “Recover Selected” diyebilirsiniz.

Böylece çizik, bozuk cd-dvddeki veriyi kurtarmış olduk. Gayet basit, fakat dosya boyutları büyük olursa kurtarma işlemi biraz sürebiliyor..

http://www.cdroller.com/htm/download.html adresinden deneme sürümünü indirmeniz mümkün. Kaç gün sürdüğü konusunda emin değilim ama 20 olması lazım. Tam sürümünü satın alarak yeniden cd-dvd yapma zahmeti ve masrafından kurtulabilirsiniz. En önemlisi, gerekli bir dosya cd’deyse, onu kurtarmanız mümkün olur. Fiyatı 40 $ civarı.

Şunu da belirteyim; “bozuk” cdleri değil “çizik” cdleri kurtarabiliyorsunuz. Bilgisayar açmazsa zaten veda edin.

Desteklediği diller:

  • English
  • Italiano
  • Español
  • Deutsch

AYRİYETTEN / GAYRİ-İHTİYACİ

Çizik Cd-Dvdlerinizi, program kullanmadan da amatörce bir nebze kurtarabilmeniz mümkün.
İnternette gezerken okuduğum bir yazı bana biraz mantıklı geldi. Bizzat denemedim ama deneyenler olmuş.

*Diş macununu, yumuşak bir bezle, cdlerin ortasından başlayıp dışa doğru silin. Daha sonra suyla yıkayın. Fazla bastırmayın cdlere. Neden ortadan başlıyoruz derseniz, CD’nin başında takılmalar yaşanıyorsa, problemli bölüm cdlerin orta kısmıdır.

Ben kolonya ile deniyordum, playstationda işe yarıyordu 🙂

*Cdlere soğuk press ikinci yöntemimiz. “Çizik CD’lerinizi bir buz torbasına koyun ve iki saatliğine buzlukta dondurun” denmiş yazıyı okuduğum yönde. Bunun nasıl mümkün olduğunu ben çözmüş değilim ama bazı arkadaşlar bilgisayardaki verileri de kurtarmak için harddiskleri dondurmayı deniyormuş. Tarafımca denenmemiştir, çok çizik olmayan cdlerde denemenizi tavsiye edemem..

Leave a Reply