Çocuklarda Altını Islatma

Çocuklar belirli bir yaşa altları bezlenir. Çocuğa ve ailenin verdiği eğitime göre değişken göstermekle beraber belirli bir yaş itibari ile çocuk bezlenmeyerek tuvalet alışkanlığı öğretilir. Tuvalet alışkanlığını öğrenen çocuk hem gece hem de gündüz tuvaleti geldiği zaman bunu ailesine söyler ya da kendi ihtiyacını kendisini giderir.
Bazı çocuklarda ilerleyen yaşlarına rağmen altlarına yapmaya devam ederler. Ortalama olarak 5 yaşından itibaren bir çocuk altını ıslatmaya devam ediyorsa enürezis sorunu ile karşı karşıya demektir. Böyle bir durumla karşılaşacağınız zaman mutlaka doktora başvurmak gerekiyor. Bazı aileler özellikle dar gelirli aileler çocuklarına şiddet uygulayarak, korkutarak, dışlayarak yada aşağılayarak var olan durumu çok daha kötüye götürebiliyorlar ve bunun sonucunda hayatın başlangıcında olan çocukta psikolojik izler bırakıyorlar.
Çocukların altını ıslatmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler aileden kaynaklı, bedensel hastalıklar, psikolojik durumlar vb. sebepler başlıca etkenlerin başında gelmektedir. Altını ıslatan bir çocuğunuz varsa ilk olarak sorunun kaynağını öğrenebilmek için doktorunuza başvurarak sebebinin neyden dolayı kaynaklandığını ve doktorunuzun çözümünü dinleyin. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmeyiniz.
Altını ıslatma problemini çözmek için bir çok yol bulunmaktadır. Bunların başında bedensel tedavi (sorun bedensel bir hastalıktan kaynaklanıyorsa), alarm sistemi, gece çocuğun yatmadan önce tuvalete götürülmesi, gece çocuk uyumadan önce daha az sıvılı yiyecekler verilmeli, akşam yemeği seyrek tutulmalı ve ağır yiyecekler yedirilmemelidir. Gece çok fazla sıvı almış bir çocuğun altına kaçırması muhtemeldir.
Altını ıslatma problemi çok ileri yaşlara kadar devam edebilmektedir. 16-17’li yaşlara kadar hatta daha da ilerisi için görülebilmektedir. Altını ıslatmanın en büyük unsurlarından birisininde korku, şiddet olduğunu unutmayın ve çocuğunuzla mutlaka barışık kalarak; onun sorununu tıbbi yöntemler ile gidermeye çalışın.

Leave a Reply