Çocuklarda Disiplin ve Disiplin Sorunları

Küçük çocuklarda ve gençlerde sıkça görülen disiplin problemleri hem ebeveynler için hem de çocuklar için yaşamı oldukça zorlaştırmaktadırlar. Henüz okula bile daha gelmeden başlayan disiplin problemleri yanlış değerlendirmeler ve ebeveynlerin kulaktan dolma bilgileri, şiddet uygulaması vb. sebepler ile daha da karmaşık hale gelerek işi içinden çıkılmaz bir hale koyar.


Çocuklarda meydana gelen disiplin sorunları genelde psikolojik, sosyolojik unsurlar nedeniyle gelmektedir. Arkadaşlarına özenen bir çocukta ilerleyen zamanlarda disiplin sorunlar çıkabildiği gibi öğretmenleri ile anlaşamayan, ifade eksikliği, çocuğun aşırı disiplin altında tutulması gibi birçok sebep örnek gösterilebilmektedir.
Disiplin sözcüğünü duyunca ne yazık ki birçok kişinin aklına ilk olarak şiddet gelmektedir ama oysaki çocuklarınızın disiplin problemlerini çözmek yerine var olan sorunu daha da derinleştireceğiniz bir yöntemdir. Çocuğunuzun sizi dinlememesi, davranışlarıyla sizi çıldırtması sizi sinirlendirebilir ama bu olaya daha soğukkanlı yaklaşarak çocuğunuzun ilk olarak hangi sebeplerden dolayı disiplinsiz davrandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Sorunu öğrendikten sonra çeşitli yöntemler kullanarak şiddet kullanmadan sorunu çözmeniz gerekmektedir.
Çocuklarınızın disiplin sorununu çözmeniz için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başlıcaları çocuğunuz ile konuşmak ve onu anlamak, ona karşı tutarsız davranmamak, çocuğunuzu disiplin sorununa yol açan unsurları ortadan kaldırmaya başlayınca onu ödüllendirmek, çocuğunuzun güvenini kazanmak ve onu heveslendirmek, eğlencedir. Örneğin ders çalışmaktan sıkılan çocuğunuz için boşver dersi gel beraber gezmeye gidelim, gelince çalışırsın gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Ödevini yaptığı zaman yada sınavdan yüksek puan aldığında ona ödül alabilirsiniz.

Leave a Reply