Crysis 2 Detaylı İnceleme

Adını Türklerin yaptıkları oyun olarak ilk olarak duyduğumuz Crysis’in ilk versiyonun ardından oyunun ikinici seriside bomba gibi gelmiş durumda… Oyunun yapımcılarında Türkler bulunmasından dolayı Crysis ülkemizde Türkçe dublajlı olarak satılmıştı. İkinci serisinde de durum değişmedi ve Crysis 2’de ülkemizdeki oyun severler tarafından Türkçe oynanabiliyor.

Crysis 2’nin Senaryosu ve Oyuna Başlangıç

Oyunun senaryosu bilim kurgu olarak ilerliyor. İlk çıktığı günden 3 sene geçmesine rağmen oyuna girer girmez kendimizi uzaylıların saldırısında buluyoruz. Alcatraz adlı askeri komuta ettiğimiz Crysis 2’de alt üst olmuş bir New York’ta mücadele veriyoruz.

İlk serisinde göre daha fazla geliştirilmiş olan Crysis’de çok özel olan kıyafetimizde unutulmamış. Uzaylıların üstün teknolojisine karşı mücadele verdiğimiz oyunda zırhımızda bize bir çok kolaylık sağlıyor.

Türkçe Dublaj Havada Kalmış !

Türkçe demişken oyundaki Türkçe konuşmalar oturmamış açıkcası altyazılı olarak oynasam daha fazla zevk alırdım çünkü çok yapmacık cümleler konuşmalara hakim … Mesela kahretsin, olamaz gibi şeylerin günlük konuşma dilinde kullanılmadığı onlar yerine başka argo terimler kullanıldığını iyi biliriz. İngilizceden çeviri olduğu için oyundaki ingilizce kelimeler sözcük anlamları ile Türkçe karşılığına çevrilmiş…Bu yüzden dublaj havada kalmış. Dublaj konusunda bu işi yapan profesyonel kişilere danışmalarını tavsiye ederdim.

Crysis 2 Grafikleri

Crysis 2 grafikleri oyun daha çıkmadan izlediğimiz videolarda olduğu gibi ama bina modellemelerinde ve bazı modellerde oldukça fazla sorun olduğunu yanlarına yaklaştıkça fark edebiliyorsunuz.

Efek bakımından Crysis 2 oldukça şahane ! Zaten bu efekler sayesinde oyun bizlere çekici geliyor.

Yapay Zeka Hakkında Olumsuz Düşüncelere Kapılabilirsiniz !

Düşmanlarla çatışmaya girdiğinizde yapay zeka hakkında çok fazla olumsuz düşünceye kapılabilirsiniz. Öldüğünüz tekrar başladığınız bölümlerde düşmanlarınızın aynı yerlerde saklanıp, üzerinizde aynı şekillerde geldiğine bir çok defa şahit olabilirsiniz. Bunun haricinde ufak tefek bir sürü yapay zeka konusunda insanı sinirlendiren şeyler bulunuyor. Mesela bir taneside birini vurduğunuz zaman yanındaki düşmanınızın hiç birşey olmamış gibi davranıyor olmasıda ayrı bir soru işareti …

Crysis 2’nin Genel Şikayet Aldığı Yönleri

Oyunda şikayet eden kesim tahmin edebileceğinizden fazla var… Özellikle multiplayer modundaki hileler ve yapay zekadaki eksiklikler bunların başında geliyor. Oyunun Half Life gibi vur vur vur ölsün mantığında olduğuna biraz bende kapılmadığım değil yani…

Olamaz ! Crysis 2 Multiplayer’da Hileler Almış Başını Gidiyor ….

Multiplayer modunu oynayanlar oyunda çok fazla sinirden klavyenin tuşlarını söküp tekrar geri taktıkları mutlaka oluyordur. 2 Level adamların çok üst düzey levellerdaki sahip olduğu silahları kullandıklarına şahit hatta kurban oldukları olmuştur.

Hile durumuna bu kadar kafanızı şu sıralar takmayın çünkü Crytek hile yapanlarla karşı savaş açmış durumda… Durumun böyle gitmeyeceğini kısa süre sonra düzeleneceğini söylüyorlar. Yaptıkları duyuruda düzgün oyun oynayan kişilere teşekkür ettiler.

Crysis 2 Sistem Gereksinimi

  • 9 GB HDD
  • Intel Core 2 Duo 2Ghz, AMD Athlon 64 x2 2Ghz yada daha üstü CPU
  • Aktivite için internet bağlantısı
  • NVIDIA 8800 GT 512MB RAM, ATI 3850HD 512Mb RAM yada üstü Ekran Kartı
  • 2 GB RAM

Güncel donanıma sahip bir bilgisayara sahipseniz Crysis 2’yi gönül oynayabilirsiniz. İlk seriye göre Crysis optimize edilmiş durumda…

Crysis 2 Hakkındaki Karar

Senaryo, grafik, yapay zeka, dublaj, oynanış tarzı konusunda birçok kişi şikayet etmiş. Oyunun yapımcıları yerli olmasından dolayı bizlerin ilgilsini fazla çeksede genede çok güzel bir oyun diye düşünüyorum. FPS düşkünü biriyseniz ölmeden önce oynamanız gereken oyun listesine Crysis 2’yi ekliyorum.

Crysis hakkındaki yorumlara o kadar aldanmayın ve birde siz deneyin ! Crysis 2 hakkındaki düşüncelerinizi mutlaka bekliyoruz …

Leave a Reply