Diploma parası

Arkadaşlar her yıl mezun olanlardan bir diploma parası alınıyor bu paranın Nereye gittiğini? Neden alındığını? Alınmasının zorunlu olup olmadığını size anlatmak istiyorum.Eğer bu konuda biraz duyarlı olursanız bu diploma parasının önüne geçeriz ve birçok kişinin parası cebinde kalır.

Şimdi öncelikle ben bu yıl liseden mezun oldum ve gittiğimde benden 50 TL diploma parası istediler ve birşey söylemeden çıktım okuldan.Geldim araştırdım Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinde öyle bir yasal para olduğundan bahsedilmiyor.Sadece 5TL civarında bir damga parası veriyorsunuz  o kadar öyle bir ücretin zorunluluğu yok deniliyor.Peki bu ücretler nereye gidiyor? Arkadaşlar bu ücretler okul siz bağış yapmışsınız gibi alıyor ve okulun ihtiyaclarına karşılanıyor, bu bağış kesinlikle zorunlu değil adı üzerinde bağış.Arkadaşlar okul kesinlikle bu bizim yapacağımız 50 TL lik bağışla ayakta kalmıyor.Bu okullar devlet okulu bütün ihtiyaclarını karşılayabilecek bir devletimiz var.

Bu nedenle benim birdahaki diplomayı almaya gidişimde internetten alacağım 1-2 tane yazı çıktı örneğiyle ilk önce diplomayı alacağım müdür yardımcısına gideceğim zorunlu olmadığını açıklayacağım.Tekrar vermezlerse il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gideceğim.Nasıl bir sonuca vardığımı yorum bölümünde size yazarım.

Leave a Reply