Diş Koruması ve Bakımı

Dişlerimiz her ne kadar bir mermercide yaptıracak bir taş yadad mermer parçası olarak gözüksede aslında çok daha fazla fonksiyona sahip sağlımızın olmazsa olmazlarından bir tanesidir.
Dişlerimizin olmadığı bir dünyada karpuzu bile zorla yerdik, konuşmakta zorluk çeker ve Mike Tyson, Evender’in kulağını ısıramazdı.

Herkez biliyorki dişlerimize bakmazsak bir çok sağlık ve toplumsal sorunu başımıza bela ediyor.Misal en basitinden diş fırçalama işlemini yapmadığımız zaman dişlerimiz sararıyor, dişlerimiz çürümeye başlıyor ve ağzımız kokmaya başlıyor bu sorunlar sağlık sorunları oluyor ama birde çürük dişlerinizle dalga geçen birini düşünün ve sonrada onu dövdüğünüzü düşünün buda işte toplumsal bir olay haline geliyor.

Dişlerimizn korumasını ve bakımını yapmak sanılandan çok zor değil aksine çok kolay ve az masraflı birkaç olaydan ibarettir.Bunları sıradan insanlar için sıralamak gerekirse;

Dişlerinizi testere yada çekiç olarak kullanmayınız.

Her gün hiç olmazsa dişlerinizi sabah ve akşam fırçalayın.

Dişlerinizde bir problem olunca pense ve kontrol kalemiyle halletmek yerine paranız varsa doktara gidin.

Ağzınıza olur olmadık şeyler sokmayın misal; Sigara

6 ayda bir dişlerinizi kontrol ettirin.

Bunlar olması gereken temel şeyler ama gelin görünki ben dahil 6 ayda doktora gitmeyi bırakın 6 ayda bir dişlerimi fırçalamıyorum.

Leave a Reply