Domuz Gribinden Korunma Yolları

Halen can almaya devam  ve durumun böyle devam  edeceği gibi gözüken domuz gribi hakında bir çok teori yer alıyor.Domuz gribi bu denli büyürken bu gribin pek çaresi yok gibi gözüksede, gripten  en az şekilde etkilenmek, hastalığa kapılmamak için yapmanız gereken birkaç basit işlem bulunuyor.

karantinaKorunma yöntemlerinden önce domuz gribinin nasıl bulaştığı hakkında  biraz bilginiz olsun…Domuz gribi solunum yoluyla birinden başka bir kişiye bulaşıyor.Bu solunum yolu dediğimiz şey ağzımız ve burnumuza giren çıkan şeyler.Domuz gribi o kadar bulaşıcı bir hastalık ki hasta olmayan bir domuzu, domuz gribi olan bir insan öperse onuda hasta edebiliyor.Anlıyacağınız sadece hayvanlardan insana değil insanlardan da hayvana geçebiliyor bu  salgın hastalık.

Diyelimki domuz gribi olan birisi hapşurma işlemini yaptı ve sizde 4 metre yakınında yer aldınız.Bu durumda domuz gribi olma adayı oluyorsunuz çünkü domuz gribi 4 metre kadar yayılıyor.

Araştırdığım kadarıyla pek alınacak bir önlem yok gibi duruyor çünkü bu bir salgın hastalık yani çaresi yok gibi birşey…Korunma yollları olarak hergün düzenli olarak yapmanız gereken şeyleri ve birde virüsün yüksek derecede öldüğünü söylüyorlar.

Domuz gribinden korunmak için  ilk önce asosyal bir insan olmanız ve çevrenizdeki insanlar minumum bir sayıda olması gerekiyor ki bir kişiye bulaştığı zaman eğer o kişiyi tanımıyorsanız bu size en az olarak bir etki şeklinde geri dönecektir.Sosyal insan sınıfında yer alıyorsanız yapmanız gereken şey ise  her eve geldiğiniz zaman hiç olmadığı gibi elinizi ve yüzünüzü mikrop kırıcı özelliği bulunan şeylerle yıkamanız gerekiyor.

Anlamadığım şey burada burada söz konusu olan bir mikrop değil virüs yani virüs kırıcı özelliğine sahip birşeyler bulabiliyorsanız  işiniz düzgün gidiyordur demektir.

Halka açık alanlarda bulunan misal bir iş yeri kapısı, öğrenci iseniz sınıf kapısı gibi tutmanız gereken yerleri mümkün olduğunca ellemeye çalışmanız ve eğer aksini yaparsanızda ellerinizi yıkamanız.Bundan başka otobüs vb. gibi yerlerde de bu el yıkama işlemini yapmakta fayda var.

Birde size tavsiyem hastaneye pek mecbur olmadıkça gitmeyin çünkü geçen giden bir arkadaşım hastanenin karantinaya alıntığını, bir sürü hastanın olduğunu söylemişti.Eğer gitmek zorunda kalırsanız  maske takmayı ihmal etmeyin, sadece hastanelere değil şüphe duyduğunuz yerlerede giderken maske takmayı unutmayın.

Bu basit işlemler bazı insanlar için her ne kadar zor gözüksede aslında göründüğünden çok daha basit  ve belkide birgünde toplam 1 saatinizi bile almayacak uğraşlar…

2 Comments

  1. sedef 20 Kasım 2009
  2. ali 22 Kasım 2009

Leave a Reply