Dürüstlük Nedir ? Dürüst İnsan Kimlere Denilebilir ?

Günlük hayatta sıkça adını duyduğumuz ve çoğu zaman bu kavramla hem kendimizi hem de çevremizdeki insanları sorguladığımız dürüstlüğün gerçekte ne olduğunu düşündüğünüz oldumu ? Şimdi kendimize dürüst bir şekilde dürüstlüğün ne olduğunu soralım ve buna verecek cevabınız ne olacak ?

Dürüstlük kavramı herkes için farklı bir anlam ifade ediyor olabilir. Genel anlamda doğru olana yönelmek, iyiyi seçmek gibi düşünebiliriz. Şunuda düşünmek gerekiyor ki doğruluk ve iyilikte herkese açık yorumlardır ki bu yüzden bizim dürüstlük sınıfına soktuğumuz kişileri bir başkası aksini düşünebilmektedir.Dürüstlük insanları içine soktuğumuz bir sınıf olduğunu düşündüğümüz için şimdi dürüst bir insanın genel özelliklerine bakalım ;

  • Dürüst bir adam doğruyu söyler.
  • Dürüst kişiler toplumda kötü olarak algılanan her türlü işten uzak dururlar.
  • Dürüst kişiler, iyinin yanında olan, kötüyü seçmeyen kişilerdir.
  • Herhangi bir olayda dürüst kişilerden doğru bilgileri verirler.
  • Dürüst kişiler hırsız değillerdir.

gibi birçok etmeni dürüst insanlar için söyleyebiliriz. Genel olarak yazının başında söylediğimiz iyi, doğru gibi davranışları içeriyor. Peki kendimiz ne kadar dürüst kalabiliyoruz ve dürüst müyüz ? Dürüst olmak için neler yapıyoruz ? Gerek günlük yaşamda olsun gerekse iş yaşantısında dürüstlük kavramı çok fazla önemlidir.Dürüst olarak inandığımız kişiler toplumda güven kazanmış insanlardır. Güven ve dürüstlük kazanmak içinde birçok kişinin aksine şirin gözükmek, soytarılık yapmak gerekmemektedir. Hatta dürüst olarak gözükmeye çalışmakta dürüstlüğün aksini işaret eder.

2 Comments
  1. Sesli 20 Kasım 2012 Reply
  2. ergin özatar 26 Nisan 2013 Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir