E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

İnternetten devlet işleriminizi hallederken artık e-devlet şifresine ihtiyacımız var. Bütün devlet sorgulamalarının tek bir yer sitede toplanmasıyla oluşan e-devlet yani https://www.turkiye.gov.tr‘de devlet işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.


www.turkiye.gov.tr adresinden yapacağımız işlemler için gerekli e-devlet şifremizi siteye üye olarak alamıyoruz çünkü sisteme bizleri daha önceden otomatik olarak üye yapmışlar. Sadece giriş yapabilmek için PTT‘ye giderek 1 TL karşılığında şifremizi alıyoruz. Bunun haricinde bir işlem ücreti ödemeden e-devlet hesabımızı kullanabiliyoruz.

Dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Şifrenizi asla unutmayın çünkü unuttuğunuz zaman tekrar PTT’ye gitmek zorunda kalıp bu sefer 1 TL yerine 10 TL verip yeni şifre alıyorsunuz. Bunun haricinde hesabınıza belirli bir süre giriş yapmadığınız zamanda şifrenizin geçerlilik süresi azalıyor. Unutkan insanlar için her seferinde e-devlet şifresi için PTT‘ye gidip 10 TL vermek zor bir durum olsa gerek.

İnternetten e-devlet şifresi isteyen yerlere e-devlet şifrenizi vermeyiniz. Daha önemlisi şifre alma vs türü yerlerede giriş yapmanızı önermiyoruz çünkü ileride çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Sistemin henüz yeni yeni rayına girmesi vb. durumlarıda göze alırsak internette e-devlet konusunda dikkatli olmamız gerekiyor.

Leave a Reply