E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

E-Devlet şifresi vatandaşların devlet işlerini daha kolay bir şekilde yapması için uzun kuyruklardan uzak tutmaya çalışan bir sistemdir. PTT’den 1 TL’ye aldığınız şifre ile kullandığınız sistem www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden işliyor.

PTT’den aldığınız ilk şifre ile giriş yaptığınız e-devlet sistemi sizden şifrenizi değiştirmenizi istiyor. Bilgilerinizi düzgün bir şekilde yazdığınızda sonraki işlemler için yeni şifrenizle e-devleti kullanıyorsunuz. Belirli bir süre yapmazsanız tekrardan PTT’ye uğramak zorunda kalıyorsunuz.

E-Devlet şifrenizi doğal yollardan unutursanız PTT’ye tekrardan yolunuz düşüyor. Normal web sitesinde şifrenizi unuttuğunuz zaman gibi adresinize onaylama kodu yada hatırlatmak için herhangi birşey gelmiyor. Bu sistemde bunun böyle olmasının sebebi ise güvenlik olacağını düşünüyorum. E-Devlet şifresini unutup PTT’den tekrardan istemenin bedeli ise 10 TL…

Unutulan her şifre için PTT’ye uğrayıp 10 TL veriyorsunuz. Durum böyle olunca yapmanız gereken şey şifresini unutmamak… Senede 10 kere şifrenizi unutsanız 100 TL vermek zorundasınız.

Leave a Reply