Elektrik-Elektronik

Elektrik-elektronik mesleği bildiğimiz gibi günlük hayatımızda bize yardımcı en fazla şekilde yardımcı olan elektrikten ürettiğimiz mekanik enerjilerdir.
Elektrikçi’nin birden çok dalı vardır, bu dalları alt alta sıralıyacağım.
Otomasyon:Günlük hayatımızda çoğunlukla kullandığımız elektrik motorlarıyla çalışan kapıları,asansörleri, tezgahları, serii üretim makinaları’nı bu dal üzerinde topluyoruz.

Pano:Pano ve tesisat dalı birçok alanda birçok kişi tarafından kullanılıyor.Fabrikaların her bir tezgahı için ayrı pano yapılır.Bu dalda okuyan kişiler pano içindeki malzemeleri ve bağlantı şekillerini iyi bilirler.

Tesisat:Tesisat ise evlerde kullandığımız elektrik ev tesisatları yapan kişilerin dalıdır.bu tesisatlar aydınlatma,ses,görüntü olarak guruplandırılabilir.
Elektronikte ise birçok dal ve kategoriye ayırabiliriz.

Mikroişlemciler:Mikroişlemciler son zamanlarda gelişen bir teknolojiye sahiptir.Yeni tip asansörlerde ve bina taşıma araclarında kullanılıyorlar.

PIC Ve PLC programlama:Motor kontrollerinde,led kontrollerinde,sürücü kontrollerinde kullanılan programlardır.Bilgisayar üzerinden yazdığımız programı bir devre yardımıyla entegremize yüklüyoruz daha sonra programı yüklediğimiz entegreyi devremizde kullanabiliyoruz.

Ses ve kurulum:Ses ve kurulum sistemleri amfi devreleri ve smps devrelerini yapan kişilerin dalıdır.

Elektrik-Elektronik bölümü hakkındaki görüşlerinizi yorum kısımından gönderebilirsiniz.

One Response

  1. ufuk 15 Mart 2009

Leave a Reply