Elif Şafak – Firarperest

Elif Şafak en kısa sürede en çok satanlar listesine giren Aşk kitabının ardından Kağıt Helva kitabını yayınlamış ve tekrardan okuyucularının karşısına; Firarperest adlı çeşitli makalele ve denemelerinden oluşan kitabıyla çıkmıştır.Mantık,evlilik,sokak hayatı gibi konulara değinmiş ve ilginç tespitlerde bulunmuştur.
“İnsan ki eşrefi mahlukattır, içindeki semavi özü keşfetmekle yükümlüdür. Çıkacaksın yollara, kendine doğru git gidebildiğin kadar. Keşif boynumuzun borcudur. Kendimizi keşfetmek, aşkı keşfetmek, dünyayı keşfetmek, Öteki’ni keşfetmek…”
“Çakılı kalmamak sırf alışkanlıklardan ötürü demir attığın koylara. Çıkmak oralardan, geçmek dalgakıranların beri tarafına, bilmediğin memleketlere varmak, tatmadığın yemekler yemek, sözlerini anlamadığın şarkılarla içlenmek, risk almak, dağılmak ve parçalanmak ve hasret çekmek buram buram, gurbetin tadına bakmak ve kendini yabancının gözünden görmek, şaşırmak yeniden, şaşırmak bir çocuk gibi dünyanın hallerine, çeşitliliğine, güzelliğine, acımasızlıklarına… şaşırmak ölene kadar… şaşırma kabiliyetini hiç yitirmemek… budur son tahlilde Âdemoğullarına, Havvakızlarına kendilerini keşfettirten serüven.”
Kitabın fiyatı ortalama 15 TL civarındadır.Elif Şafak’ın yeni kitabı ise Haziran ayı içerisinde okuyucularla buluşması beklenilmektedir.Birçok ödüle layık görülen Şafak daha önce;Kağıt Helva,Siyah Süt,Baba ve Piç,Med Cezir,Araf,Bit Palas,Mahrem,Şehrin Aynaları ve Pinhan adlı eseri de kaleme almıştır.

Leave a Reply