Emre Aydın Biyografi

Başarılı rock şarkıcısı Emre Aydın 1981 Isparta doğumludur.İlköğrenimini Isparta’da devam etti.Lise öğrenimini ise Antalya Anadolu Lisesi’n de sürdürdü.Müziğe olan ilgisi çocukluk yıllarına dayandığı hatta bestelediği parçaları kasetlere kaydettiği bilinmektedir.Lise yıllarında ise müziğe olan ilgisini annesi Nermin Aydın şu şekilde dile getirmiştir:“Lise yıllarında hep müziğe ağırlık verdi. Kavgalarımız da zaten bu yüzden oluyordu. Biz ‘ders çalış’ diyorduk, o müzikle ilgileniyordu. Emre böyle yaptıkça aramız da açıldı. Biz diş hekimi olsun, hayatı garanti olsun istiyorduk. Onun bu noktaya geleceğini bilsem desteklerdim o yaşlarda, ama bilmiyorsunuz ki… Bir sürü müzikle uğraşan insan var. Her yıldız olacağım diyen olamıyor ki. Emre üstüne basa basa, ‘Anne ben Türkiye’de bir numaralı isim olacağım, hayatımı bununla kazanacağım. Para kazanmak için değil, bu işi sevdiğim için yapacağım. Başka işi yapmam’ diyordu. O böyle dedikçe, daha çok üstüne gidiyorduk, ‘nasıl ekmeğini kazanacak’ diye…”
Üniversite öğrenimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde görmüştür.Müziğe olan ilgisi de üniversite yıllarında doruğa ulaştı.Bu yıllarda üniversiteden tanıştığı Onur Ela ile birlikte grup kurmuşlardır.Grup pek çok kez isim ve eleman değiştirmesine rağmen ilk ciddi deneyiminlerini EQ adıyla Antalya E TV’de iki ay program yaparak gerçekleştirmişlerdir..6.cadde adıyla grup 2002 yılına kadar çeşitli üniversite şenliklerine katıldı.

2002 yılında 6.cadde grubu ile katıldığı Show tv’de yayınlanan Sing Your Song adlı beste yarışmasında “Dönersen” adlı parçayla Türkiye birincisi olmuşlardır.Aynı yıl Universal Muzik tarafından yayınlanan toplama albümde “Dönersen” isimli şarkıda yer almıştır.2003 yılında ise 6.caddenin resmi albümü yayınlanmıştır.Aynı yıl Onur Ela’nın profesyonel müzik hayatını bırakmasıyla birlikte 6.cadde grubu da dağıldı.
Müzik kariyerini tek başına yürütme kararı alan Emre Aydın 2006 yılında Afili Yanlızlık ile büyük bir çıkış yakalamıştır.Umay Umay’ın Hareket Vakti coveri dışında albümdeki tüm söz ve müzikler Emre Aydın’a aittir.Albümde yanlızlık teması işlenmiştir.Albümün kliplerinde ise Şebnem Dönmez rol almıştır.Afilli Yanlık ile büyük bir çıkış yakaladı.50’ye yakın ödül ve 400’e yakın konserle dinleyicilerinin karşısına geçen Emre Aydın 2008 yılında MTV tarafından her sene düzenlenen Avrupa Müzik Ödülleri (EMA)’nde “Türkiye’nin En İyi Sanatçısı” ardından Liverpool’‘da yapılan finalde 21 ülkenin birincisini geride bırakarak “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödüllerine layık görülmüştür.
2010 yılında ise çıkardığı İngilizce teklisi Türkiye ve yurt dışında dijital ortamda satışa sunulmuştur.Yine 2010 yılı içerisinde 1 Nisan itibari ile Kağıt Evler albümünü sevenleri ile buluşturmuş kendisinden beklenen başarıyı boşa çıkarmamıştır.Albümü bizzat almış ve dinlemiş biri olarakta herkese önerebiliceğim güzel bir çalışma olmuş.Kayıtlarını İsveç’te Mr Radar müzik stüdyolarında yapmış olduğu albümün teması ise unutmak yada unutamamak.Cumali’nin “Duymak İstiyorum” adlı parçası hariç diğer tüm şarkılar Emre Aydın imzası taşımaktadır.İlk kliplendirdiği şarkı ise Bu Yağmurlar olan albümün diğer kliplendirilmiş şarkıları ise Alıştım Susmaya,Hoşçakal ve Son Defa.

One Response

  1. canan candar 24 Şubat 2011

Leave a Reply