Google’a Site ekleme

Şu an kullanılan en büyük arama motoru, bilindiği üzere Google. Sitenizin hitinin genelde yarısından fazlası arama motorlarından, geri kalanı da web sitelerindeki linklerinizden gelir. İşte büyük çoğunluğunluk hitinizin geldiği bu arama motorlarının, en çok hite sahip olanına sitenizi eklemekten ve detaylarından bahsedeceğim.

Sitenizin istediğiniz sayfalarını google’a manuel olarak kaydedebilirsiniz. Bunun için “www.google.com/submit_content.html” adresinden website bölümüne girip istediğiniz sayfa ve açıklamasını yazabilirsiniz.

Örneğin: http://paylasonline.com sitenizin linki olsun. http://paylasonline.com yazıp açıklamaya “güncel yazılar, blog, gerekli bilgiler, paylaşım blogu, paylaşan blog” yazdığınızda siteniz google’da bu açıklamalarla gözükecektir.

Bunun dışında, siteniz zaten google’a scriptinizin optimizasyonuyla kayıt olur. Örneğin okuduğunuz bu yazı, google robotlarının sitemizi indexlemesiyle zaten kayıt olacak. Bunu ilerleyen zamanlarda “seo” yazımda açıklayacağım.

Konumuzun temeli bu şekilde. Sitenizi manuel olarak (el ile) google’a kayıt etmek böyle oluyor. Faydalarını, hitli sitelerin sayaçlarına bakarak görebilirsiniz. Sayaçlarında hep arama motorları sonuçları görünüyor.

Dipnot: Elle eklemek dışında sitemap yapabilirsiniz ki bunu da birkaç sonraki yazımda anlatacağım. robots.txt dosyası yükleyerek gelen arama botlarına yardımcı olabilirsiniz ve bunu da çok yakında yazacağım 🙂

2 Comments

  1. efsane 04 Haziran 2009
  2. Apaydn 26 Haziran 2009

Leave a Reply