Havada, Karada ve Denizde Giden Araç

Genelde bilim-kurgu filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz hem havada hemde karada hemde denizde giden araçlar artık günümüzde seri üretim halinde satışa sunulmuş durumda. Amerikada bulunan Hammacher Schlemmer firması tarafından yapılan uçan hovercraft adını verdikleri araç sayesinde gitmek istediğiniz yere engel tanımadan diğer araçlara oranla daha kısa sürede gidebiliyorsunuz.

3 kişilik yeriyle ve saatte 112 kilometreye varan hızıyla uçan hovercraft depolu aracınızı benziyle çekip fullediğiniz zaman 256 km yol gidebiliyor. Ayrıca gideceğiniz yer için hiçbir zaman hava şartları engel değil… Mesela denizden gidecekseniz ama bir bakıyorsunuz ki kocaman dalgalar var ama sizin hovercraftınız 10 metreye kadar dalgaları kaldırıyor ayrıca bu araç saatte 40 km hızla esen rüzgarada dayanıyor. Karda kışta, çimento zeminde, asfaltta hiçbirşey farketmiyor yol alabiliyorsunuz.

Bu kadar özelliği bulunan aracın fiyatı ise tabiki bizler için değil ama başkaları alacak olursa merak eden insanlar için 190 bin dolar. Param olsa alırdım ama buna bizim ülkemizde bankalar kredi de vermezler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir