Hayvan Satışı Yasaklandı!

Kadıköy Belediyesi tarafından alınan karar göre evcil hayvan satışlarının gerçekleştiği pet-shoplarda kedi, köpek ve tavşan satışı artık yasak. Yasak 1 Nisan itibari ile uygulanmaya başlandı ve pet-shoplardaki kedi ve köpekler toplatıldı.
Kadıköy Belediyesi, 3 Aralık 2012 tarihinde aldığı bir karar ile büyük bir adım atmış, 1 Nisan tarihinden itibaren pet-shoplarda kedi, köpek ve tavşan satışının yasaklanacağını duyurmuştu. Kararın yürürlüğü girmesi ile denetime başlayan ekipler, Kadıköy’de bulunan 78 pet-shopa giderek tespitlerde bulundu. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre yasağa büyük oranda uyulduğu ve daha önce uygunsuz koşullarda kedi ve köpek sattıkları belirlenen 14 pet shoptan 4ünün hala satışa devam ettiğinin tespit edildiğini söylemiştir. Acıbadem’de bir pet shopta el koyulan kedi köpeklerin ise barınağa alındığı bildirildi.
dünyanın en büyük köpeklerinden bir tanesi
Canlı hayvanların günlerce hatta haftalarca vitrinde bekletildiği ve birçok doğal ihtiyacının karşılanmadığını, hayvanların bakımsızlık ve ilgisizlikten öldüğünü bildiren yetkililer, Türkiye’de bu uygulamaya başlatanın Kadıköy Belediyesi olduğunu söylediler.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise olay yaşananlar hakkında şunları söyledi: ‘’Pet-shoplarda hayvanlar sağlıksız yollarla satılıyordu. Yurt dışından gayri resmi yollarla getirilen hayvanların aşıları yapılmıyor ve hastalıklarını yayarak ölüyorlardı. Bu karar neticesinde bu tür olayların önüne geçilmesi amaçlanmış ve pet shopların hayvanların haklarının çiğnendiği bir yer değil, hayvan haklarının yüceltildiği bir yer olması için çaba verilmiştir. Halkımız, petshop yerine barınakları kullanmayı öğrenmeli.’’ dedi.

Leave a Reply