İlaçlar Artık Markette Ekmek Gibi Satılacak

Bugün TV’de haberleri izlerken ve sonrasında nette haberlere bakarken ilaçların artık marketlerde satılacağınu duydum.Bu durumun  böyle olmasının nedeni ise rekabet ortamı yaratmak ve  ABD’de olan modeli TR’de uygulamakmış…

Başbakan şunları söylemiş;

“İlaç sanayi ile anlaşıyoruz, mutabık kalmışız, eczacılar hemen dediler ki ‘hayır olmaz, biz anlaşmıyoruz’ ne olacak? ‘biz bir günlük kapatma eylemi…’ Kardeşim bak yaptığınız iş doğru değil, oturduk konuştuk hatta ilaç sanayi aradaki farkı biz ödeyeceğiz demesine rağmen onlar da böyle bir eyleme girdi.

Biz de diyoruz ki kardeşim buyurun size 15 Ocak’a kadar müsaade direkt olarak gelirsiniz SGK ile anlaşmanızı yaparsınız ve anlaşmayı da yapmak suretiyle biz eczacılarla baş başa bu işi götürürüz. Artı aynen Amerika’da olduğu gibi artık marketlerde, süpermarketlerde ecza ile ilgili stantlar kurulmasına yönelik de bir çalışmayı ayrıca yürütüyoruz. Bu işi geliştireceğiz. Bunun başka çaresi yok. Tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanını geliştireceğiz.”

Millet bu duruma ilaçların hangi süpermarketlerde ne şekilde satılacağı, ilaçları nasıl alacakları konusunda sitem ediyorlar.Gece nöbeti tutan bir süpermarket yada marketlerde ne tür ilaçların satılacağıda merak konusu…Ayrıca kulaktan dolma bilgilerle sürekli hareket eden bir toplumuz ve süpermarketlerde ilaçlar satıldıktan sonra kulaktan kulağa yayılan bilgilerle alınan ilaçlar yarardan çok fazla zarar olarak geri dönecektir.İlaçların marketlerde satılması konusunda eczacılarda bilir kişi olmadan satılmamaması gerektiğini söylüyorlar.

Sizlerin ilaçların marketlerde ekmek gibi satılması hakındaki düşünceleriniz neler ?

One Response

  1. 1barcelonahotels 30 Aralık 2009

Leave a Reply