İnsan Klonlama 50 Yıl içerisinde Mümkün Olacak

2012 yılının Tıp dalında Nobel ödülü almaya hak kazanan bilim adamı John Gurdon, BBC‘ye ait bir radyo programına katılarak insan klonlamayla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu, Önümüzde ki 50 yıl içerisinde insan klonlamanın mümkün olacağına dair önemli demeçlerde bulundu.

John Gurdon BBC‘nin bir radyo programında klonlama hakkında uzun bir konuşma yaptı, John Gurdon‘a yöneltilen bir soruda insan klonlamanın mümkün olup olamayacağı konusundaydı ve yaptığı açıklama da 50 yıl içerisinde insan klonlamanın mümkün olabileceğinin açıklayarak yeni bir tartışma konusu da beraberinde getirdi. İçerisinde bulunduğu araştırmalar da bir kurbağa ve Dolly adlı bir koyun klonlama üzerinde çalışmaları yürüttü.

İnsan Klonlamak Mümkün müdür ?

John Gurdon, Dolly klonlarken kullandığı Bedensel Hücre aktarım tekniğiyle embriyoların gelişmesinden oluşturarak klonladığı ilk memeli hayvan olarak tarihteki yerini almıştı. 1996 yılından önce de kurbağa klonlaması da gerçekleştiren John Gurdon önümüzdeki yıllarda insan klonlama çalışmaları üzerinde ağırlık vereceğini belirtti.

Kamu yönünde yapılan bir çok tartışmalar da böyle bir klonlamanın etik olmadığı konusunda hem fikir olundu. Bilim insanlarına göre de bilim adına oldukça büyük bir gelişme olarak görünmektedir. Önümüz de yıllar da şüphesiz bu tartışma daha da büyüyecektir.

Sonuç olarak geldiğimiz şu noktaya kadar yapılan çalışmalar, gelişen teknoloji klonlama konusunda insanların kafasındaki şüpheyi kaldırmaktadır fakat bir yandan da insanlığın nereye doğru gittiği hakkında büyük soru işaretleri oluşuyor.

Şimdi kesin bir şey söylemek etik olarak görmüyorum ancak önümüzdeki 50 yıl içerisinde gelişecek gelişmeleri açıkçası merak içerisinde beklemekteyim.

Leave a Reply