İnternet Gazeteciliği Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları

Gazetecilik Hakkında

Bildiğiniz üzere üniversitelerin büyük bölümünün iletişim fakülteleri mevcut. Bu fakültelerde

  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım(Halka İlişkiler ve Reklamcılık)
  • Gazetecilik
  • Radyo, Sinema ve Televizyon

olmak üzere 3 genel bölüm var. Tabi üniversitesine göre

  • Yeni Medya
  • Medya
  • Radyo ve Tv
  • İletişim Tasarımı ve Yönetimi

gibi isimler de almaktadır. Çeşitli farkları vardır, temel farkları önlisans ya da lisans olmasıdır. Önlisans olanlarda 2 yıllık bir eğitim vardır ve temel dersler görülmeden direkt olarak bölümle ilgili eğitimler alırsınız. Bazı üniversiterlerde bölümler ingilizce olarak okutulmaktadır.

İnternet Gazeteciliği Nedir?

İnternet Gazeteciliği adından da anlaşıldığı gibi, basılı yayın yerine sanal ortam üzerinde yapılacak, geleceğin gazetecilik mesleğidir. Lisans eğitimi veren (4 yıllık) üniversitelerin 3. ve 4. (kimi üniversitelerde 2.) sınıflarından itibaren seçilebilen, tamamen internet üzerine dayalı gazeteciliğe yönlendirilen meslek dalıdır. Tasarım, çizim ve sayfa düzeni gibi eğitimlerle web sayfaları üzerinde etkili çözüm gibi ekstra bilgiler verilir. Bunun yanı sıra etkili yazım teknikleri üzerinde durulur.
Neden İnternet Gazeteciliği?
Günümüzde basılı (kağıt halinde) yayın okuma sayısı gün geçtikçe azalmaktadır. Sosyal paylaşım ve hızlı erişim sayesinde, internet üzerinden enformasyon aktarımı hem hızlı hem az vakit ve maliyet alarak yapıldığı için, çevrecilerin de desteğiyle gazetecilik internete dökülmektedir. Birçok ülkede önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde basılı gazetenin kaldırılması planlanmaktadır. Tabi bu internet hızı ve teknolojiyle doğru orantılıdır.

Gazete sahipleri açısından da daha az maliyet içermektedir. Kağıt ve matbaaya harcanan para, görselleri aktarıp basmaya harcanan para ortadan kaybolmakta, sadece reklam vermek yeterli olabilmektedir. Yazarlar da evlerinde oturdukları yerden yazılarını yazıp anında yayınlayabilmekte, örneğin maçlarda saniye saniye bilgi akışı sağlanabilmekte veya bir sergi, oyun, sinema saniyeler içinde tanıtılabilmektedir.

İş Olanakları ve Alanları Nelerdir?

İnternet Gazetecisi eğer bilgi, beceri ve yeteneği varsa ülke çapında ya da dünya çapında birçok internet gazetesinde çalışabişir. Böylece ofiste harcadığı vakti fotoğraf ve kamera çekimlerine kullanarak daha üretken olabilmektedir. Köşe yazıları için yer bulamayan birçok gazeteci vardır çünkü gazetelerin sayfa sayısı ve düzeni bellidir, internette ise okunabilecek alan ve buna bağlı olarak yazarlık olanağı artmaktadır.
Hürriyet’in web, webtv, fotogaleri; Fanatik’in web, iddaa; sporx’in iddaa; pcnet’in teknoloji, donanım gibi bölümleri benim bir anda aklıma gelebilecek örnekler olarak düşünülürse, çalışma alanı gerçekten çok fazladır.

Kendi web sayfanızı yani internet gazetenizi kurabilir ya da ortak bir projeye imza atarak internet gazeteciliği yapabilirsiniz. Böylece kendi işinizi kendiniz yaparak gelir elde etme şansına sahip olursunuz, patronunuz olmaz, daha özgür olabilirsiniz. Facebook, Twitter sosyal paylaşım platformu üzerinden yayınlar yapabilir, gazetecilik mesleğinizi icra ve ifşa etmekte özgür olmuş olursunuz.

Hangi Üniversiteler?

Bu aslında tamamen sizin tercihinize kalmıştır fakat bilgim dahilindekileri sizinle paylaşayım. Galatasaray Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi benim bildiğim, iletişim alanında başarılı devlet üniversitelerinden. Özel üniversitelerde ise Bahçeşehir Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Aydın Üniversitesi eğitim olanakları açısından iyi olduğu bilgisini aldığım üniversiteler. Plato Meslek Yüksekokulu da önlisans adayları için tercih edilmekte. Dediğim gibi bunlar sadece görüştür ve memnun olan da vardır, olmayan da. Tamamen kendinizi geliştirmenize bağlıdır.

Leave a Reply