İpad Mini İncelemesi

Apple Teknoloji firması tarafından geliştirilen İpad 9.7 inçlik bir ekrana sahip ve bir bilgisayarın yaptığı tüm işlevsel görevleri yerine getirilebilen kullanışlı, tasarım harikası ayrıca yazılım konusunda kusursuza yakın bir tablet bilgisayardır. Apple‘nin ürettiği ürünler içerisinde en rağbet göre ürün olarak nitelendirirsek yanlış olmaz sanırım.

Apple tarafından üretilen Tablet Bilgisayar

Apple tarafından üretilen Tablet Bilgisayar

Apple şirketi, ilk İpad ürününü 2010 yılında kullanıcılarına sundu. Apple, ipad ürününü 2010 yılında piyasaya sürümesine karşılık alt yapısına 1993’de başlamıştı. 1993 yılında çalışmalarını sürdükleri sürede  ARM6 adlı işlemci çekirdeğini geliştirdiler. ARM6 işlemci çekirdeğini kullanarak geliştirdikleri bu ürünün, newton adlı projeye çok  benzediğinden dolayı projeyi tamamlanmadan sonlandırıldı.

İpad Mini Sizce Nasıl ?

İpad Mini

İpad Mini

Apple son dönem de basına duyduğu İpad Mini versiyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İpad mini 9.7 inçlik ekran boyutunu 7.9 boyutuna indirgedi, ekran boyutunun küçülmesi kullanıcılar tarafından nasıl karşılaşılacağı konusu tamamen muammadır. İpad Mini’yi İpad ile biraz mukayese edersek arasındaki farkı açık net bir şekilde görebileceğiz. İpad Mini ürününde dikkat çeken üç özellik, ekran boyutu, ağırlığı ve kalınlığı olarak göze çarpmaktadır. Ekran boyutu 2 inç daha küçüldü, ağırlığı yüzde %50 yakın düşüş ve kalınlık oranı da ortalama %25 ‘e varan değişiklilik söz konusudur. Apple piyasaya sürdüğü İpad mini ürünü üzerindeki değişiklikler kullanıcılar için kullanışlı kıldı.

İpad Mini, çözünürlük  konusunda bu sefer sınıfta kaldı diyebiliriz, 7.9 inç ekran boyutu ile 9.7 inç’den aldığımız çözünürlüğü tam anlamıyla karşılamamaktadır.  Yazılım, olarak yeni aldığınız ipad mini içerisinde büyük ihtimalle İOS 6.0 versiyonu yükü olarak alacaksınız, fakat bunu Apple‘nın resmi web sayfasına ziyarete ederek İOS 6.1 versiyonu temin etmeniz gerekmektedir. Tabi eğer aldığınız ipad mini ürününde İOS 6.1 sürümü yüklüyse güncellemenize gerek kalmayacaktır.

Sonuç olarak İpad Mini, İpad’e nazaran  bir çok özellik geliştirilerek kullanıcıların ihtiyaçlarının tam anlamıyla karşılayacak üründür diyebiliriz. İpad mini hakkında ha ayrıntılı bilgi almak için Apple resmi web sayfasından ürünler kısımından İpad Mini ürünü hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşacaksınız.

Leave a Reply