Koşmanın faydaları

ABD’de yapılan bilimsel araştırmalarda düzenli koşu yapmanın, yaşlanma sürecini yavaşlattığı ortaya konulmuş.

Düzenli koşan insanlarda kanser riski azalıyor, günümüz şartlarındaki yoğun iş temposu, stres ve trafiğin neden olduğu erken yaşlanmayı engelliyor. Böylece sağlıklı bir birey haline geliyorsunuz.

Koşma sadece kalp, damar rahatsızlıklarını önlemiyor. Özellikle 50 yaş ve üzerinde yapılan bu deneylerde göze çarpan sonuçlar, oldukça mantıklı geliyor.

Nasıl oluyor da bu kadar faydalı oluyor peki?

Sürekli koştuğunuzda, öncelikle vücudunzdaki fazla karbonhidrat ve yağı yakıyorsunuz. Bunu enerjiye çevirip dışarıya atıyorsunuz. Bunun dışında vücuttaki toksinleri, ter yoluyla dışarı atıyorsunuz.

Kalp daha hızlı kan pompaladığı için hücreler çalışıyor. Çalışıp da karşılığının alınmadığı hiç bir sistem olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda, koşunun işe yaradığını göreceğiz.

Yürüyüş de faydalı bir sistemdir, fakat yürüyüş sadece nefes alışverişinizi ve metabolizma hızınızı düzenler. Formunuzu korumak gibi birşeydir. Tabiki kalori yakarsınız ve kaslarınızı çalıştırırsınız fakat koşu kadar etkili değildir. Özellikle kas konusunda. Bu yüzden hafif tempo da olsa koşmanızı öneririm.

Not: Kısa bir açıklamada bulunayım. Yaşlılıkta koşmak, dizleri zorlamaz, vücuda zarar vermez. Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Metabolizmanızı zorlamayacak kadarıyla, sürekli spor yapmak, yararınıza olacaktır..

One Response

  1. Erkan 10 Ekim 2009

Leave a Reply