Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu olmak bir çok insan için günümüzde büyük bir ütopya haline gelmiş durumda … Son yarım yüzyılda meydana gelen ileri düzey teknolojik gelişmeler ile daha da asosyal hale gelen insanların büyük bir bölümü bunalımın eşiğinde yaşıyorlar.
Mutlu olmak için illaki teknolojinin olmaması şart değil ama bizlerin ilk önce bizi nelerin mutlu ettiğini ve bunu yaparken de hayalden uzak kalmamız gerekiyor. Yani Ferrari ile gezmek dolaşmak herkesi mutlu edebilir ama bunu yapabilmek için güçlü bir ekonomiye ihtiyaç duyacağımızda unutmamak gerekir.
Genç insanların bir çoğunda duygusal bir çöküntü hakimdir. Gerek derslerden gerekse süregelen monotom hayattan ve karşı cinsin ilgisini istediğini anlamda çekememek bunların başlıcalarıdır. Orta yaş kesimine ise baktığımız zaman çocukların bitmek tükenmek bilmeyen derdi, eşiniz ile aranızda bittiğini düşündüğünüz aşk, yetiştiremediğiniz faturalar vs… Bunların içinde kendimizi bırakır ve orada yok oluruz ve sonrada mutlu olmadığımızı düşünürüz.
Bazen mutluluk daha kredisini ödemeye devam ettiğiniz arabanızı bırakıp yürüyerek gitmektir. Bazı kişilere göre sabah kalktığı zaman duyacağı hoş bir müziktir yada bir başkası için sıcak bir gülümsemedir. Birçok kişi ufak şeylerle mutlu olabileceğini okumuştur ama buna inanmıyordur. İlk olarak inanmakla mutlu olmaya başlarız. Herkes için mutluluk bu kadar basit bir olay olmayabilir ama yolunu zamanın içinde kaybetmiş kişiler için de mutluluk ütopya halini alır. Bizi neyin mutlu ettiğini bulmalıyız ve onun peşinden gitmeliyiz. Büyük psikolojik çöküşlerin ardından sonra mutlu olmaya çalışmak ama bunu başaramamak çok büyük bir problemdir. Eğer böyle bir sorunla karşılaştıysanız gerçekten iyi bir şekilde sizi mutlu eden unsurları düşünmeniz gerekiyor.

Mutlu olmak eylem sonucunda yada eylemi yaparken gerçekleşen bir olgudur. Herkes için mutlu olmanın farklı yolları vardır. Bunu en iyi şekilde öğrenmemiz gerekmektedir.

Bol mutlu ve neşe dolu günler.

Leave a Reply