Öğretmenlik Mesleği

Öğretmenlik bütün çocukların küçükkken olmak istediği meslekler arasında yer alan en büyük mesleklerden bir tanesi…Çocukların küçükken olmak istemesi sürekli olarak çevresinde o meslekten birilerinin görmesinden dolayı kaynaklanıyor olabilir yani çocuk sürekli fotoğraf çeken birilerinin yanında oluyorsa yada spor yapan birilerinin yanında o meslekten olmak isteyecektir.

Öğretmenlik mesleği bütün hayatınızın okullarda geçmesini sağlar.İlk önce okullarda öğretnmen olmak için öğretmenlerinizen birşeyler öğreniyorsunuz ve onlarca öğretmen ve onların kişiliklerini görüyorsunuz bir süre sonrada bakıyorsunuz ki siz öğretmen olmuşsunuz birşeyler öğretiyorsunuz ama her iki türlüde öğretmenlerin hayatı okullarda geçiyorki çalışma yeri yani işyeri burası oluyor.

Öğretmen olmak için liseyi bitirip üniversitede olmak istediğiniz öğretmenlik bölümünü okuyorsunuz.4 senelik bir üniversite bitiridikten sonra öğretmen olarak atama bekliyorsunuz ve nereye atamanız çıkarsa orada öğrencileriniz sizi bekliyor.Atama işleri ile uğraşmak istemiyorsanız dersanelerde yada özel kurumlarda öğretmenlik yapabiliyorsunuz.

Öğretmenler maaş olarak ortalama birşey söyleyecek olursak 1.00-1.500 TL civarı bir maaş alıyorlar ama ne öğretmeni olduğunuza göre durum değişiyebiliyor.

Şuan en çok ataması yapılan öğretmenliklerin başında bilgisayar öğretmenliği geliyor.

Öğretmenlik sanılandan çok fazla stresli bir iştir.Küçük çocuklarla uğraşmak yada lise öğrencilerinin derdi hepsi bir farklıdır ve çoğu zaman sizi çıldırtacak noktaya getirebiliyorlar.Sadece öğrenciler değil öğrencilerin velileride bazen sinirlerinizi bozabilir o yüzden sabırlı ve güleryüzlü insanların bu işi yapması gerekiyorki televizyonlarda öğrenci dayağı ile ilgili birşeyler görmeyelim.

Öğretmenlik stresli bir iş demiştik ve yüzden mi olsa gerek okullar tatil olduğunda sizde tatile çıkıyorsunuz 2 ay boyunca.Okula sadece dersiniz ve o gün işiniz varsa gidiyorsunuz.

Öğretmenlik mesleği hakkındaki düşünceleriniz neler ? Sizce iyi bir öğretmen nasıl olmalıdır ? Öğretmen olmak isteyenlere verecek öğütleriniz ? Bunların hepsini yorum kısımından bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. Sinan Gedik 03 Ekim 2009
  2. Mortal Combat 01 Kasım 2009

Leave a Reply