Outlook kullanmam diyenlere Mozilla Thunderbird

Aşağı yukarı hepiniz Outlook görmüşsünüzdür, fakat ya kullanmadınız bilmiyorsunuz ya da kullandınız sevmediniz.

Tabi sevip de kullananlar için bişey demiyorum. Ama alternatif arayanlar için,

Outlook‘tan bahsedeyim kısaca. Mr. Gates’in şirketinin ürünü olan bir mail programıdır. Office programları ile birlikte görmüşsünüzdür, çünkü bir ofis programıdır. Bilgilerinizle giriş yaptığınızda, mail gönderip alabildiğiniz, çevrimiçi bir anlık olmayan iletişim programıdır. (anlık olsa msn olurdu)

Genellikle şirket ve işyerleri için kullanılan, kolaylık sağlayan ve daha önceden kullandığım bir program olan outlook’tan memnun olmayanlar için şimdi de Mozilla Thunderbird’den bahsedeyim.

Açık kaynaklı (geliştirmeye açık – ki hiç anlamam) yani diğer bir deyişle Open Source bir yazılım. İndirip bilgisayarınıza kurduğunuzda, tıpkı outlook gibi çevrimiçi iletişim kurmanız mümkün.

Mozilla‘nın ürünü olduğu için, hızından şüphem yok. Mozilla projesinin bir yan ürünü olan e-posta & haberleşme programı diyebiliriz kısaca. Xml tabanlı bir ürün (en azından xml ile yazıldığını biliyorum). Mozilla’nın ürünü olmasına rağmen, ondan baya ayrıdır. Tıpkı Dmoz gibi.

Mozilla da demeyelim de biz ona şey diyelim (bkz: haydar dümen replikleri) 🙂 Netscape’in bir ürünü. Mozilla daha çok browser’a yoğunlaşıyorken, Thunderbird (gök gürültüsü kuşu??) e-posta ve haber üzerinde yoğunlaşıyor. Mozilla’nın sitesinde Türkçe ve son sürümü mevcut.

http://www.mozilla-europe.org/tr/products/thunderbird/

Leave a Reply