Rahatlamanın En Doğal yolları

İşler sizi bunalttı, yoğun stres altındasınız. Hem kızgın hem de yorgunsunuz. Başınız ağrımaya başladı ve dahası..

Yoğun çalışma-eğitim stresi, trafik, gürültü kirliliği, hava kirliliği sizi olabildiğince bunaltır. Fakat bunu temel olarak azaltmak için psikolojik tedavi yada ilaca gerek yoktur. Belki kısa bir tatil gerekebilir fakat ilaç kullanmayı gerektirmez.

Nasıl kendimi rahatlatabilirim?

Şu an durup kafanızdaki herşey atın. Sadece dinlenmeniz gerektiğine odaklanın. İşinizi bir kenara bırakın. “Eğer önemli işiniz var ise önce onu bitirin ki aklınıza takılan birşey olmasın.”

Herşeyi bi kenara bırakın az önce dediğim gibi. İşinizi, patronunuzu düşünmeyin. Ne yemek yapacağınızı, ödenmemiş faturaları, taksitlerinizi, herşeyinizi kısa bir süreliğine unutun.
Elbette bunlar hayatın gerçekleri, pembe dünyada yaşamıyoruz. Fakat kendinizi iyi hissetmeniz için bunları yapmanız gerekli.

Derin bir nefes alın verin, sonra bunu 5-6 kez tekrarlayın. Kanınıza daha fazla oksijen aldığınız için üzerinizdeki yorgunluk biraz azalacaktır.

Müzik dinliyorsanız şu an dinlemeyin, başınızı ağrıtacak şeylerden kendinizi koruyun. Uunutmayın zaten bilgisayar açık!

Kafanızı biraz olsun toparladıktan sonra, kendinize bir bardak ılık su alın. Vücudunuzun buna ihtiyacı var. Hararet nedeniyle vücudun su ihtiyacı sinir-stres yapabilrmektedir.

1-2 dakika gözlerinizi kapatın ve olumlu şeyler düşünün. Tatile çıktığınızı düşünün. Gözlerinizi açtıktan sonra mümkünse manzara resimlerine bakın. Güzel manzaralara dalıp gidip, birkaç dakika hayal kurun.

Kalkın biraz dolaşın evin içinde. Gidip odanızdaki parfüm şişelerine bakın, birşeyleri kaldırıp düzeltmeyin, sadece bakıp inceleyin. Odanın, hiç durmadığınız bir yerinde durun ve o açıdan odanın nasıl göründüğüne bakın. Esneyin, gerinin. Kemiklerinizi ve kaslarınızı rahatlatın.

Şimdi, sizi rahatsız etmeyecek bir şekilde, sevdiğiniz bir şarkıyı açıp dinleyin. Gidip kendinize bir çay-kahve alın. Şarkı çalarken kahvenizi keyifle yudumlayın.

Masanızda veya evinizde gereksiz gördüğünüz şeyleri kaldırın, ortada görüntü kirliliği yapan şeyleri, gereksiz ise atın.

Elinize bir defter ve bir kalem alın. Sevdiğiniz biri için güzel şeyler yazın. Günlük veya şiir de yazabilirsiniz. Hayallerinizi ve ileride yapacaklarınızı da yazabilirsiniz.

Telefonları sessize alın bir süreliğine. Bu işlemleri tekrarlayın. Evin içinde dolaşın. Su için. Güzel ve olumlu şeyler düşünün. Çiçekleri veya varsa hayvanınızı sevebilirsiniz. Dışarıyı seyredin camdan. Hayatınızda size yük olacak herşeyi unutun. Bakın ben bile şu an rahatladım 🙂

2 Comments

  1. serkan 25 Mayıs 2009
  2. selin 23 Şubat 2010

Leave a Reply