Rusya’da üniversite eğitimi ve bilgileri

Birçok insanın bildiği gibi yurtdışında bir üniversite okumak ona ilk olarak düşündüğünden çok daha fazla bir paraya mâl olur. Amerika, İngiltere gibi ülkelerde bu fiyat oldukça fazla yüksektir fakat Rusyada sanılanın aksine üniversite fiyatları oldukça düşüktür.

Rusyadaki okulların yıllık harçları 1500$ ve üstü olarak değişmektedir. Rusyadaki okulların ucuz olması kalitesiz olmasından değil devletin okullara verdiği önemden kaynaklanıyor. Okullarda hem çok iyi eğitim hemde bilime ve teknolojiye uygun olarak son yeniliklere göre bölümler ve bölüm zenginliği bulunuyor.

Rusyada üniversite okumaya karar verirseniz bunu yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi ile daha kısa yoldan yapma şansınız oluyor ama onlarda bu hizmetlerinin karşılığı 2000 euro civarı bir ücret taleb ediyorlar. Danışmanlık şirketlerinin yaptığı olay ise size vize, okul ile yazışma, Rusyada sizleri karşılama, aklınıza takılan soruları yanıtlama gibi birçok şeyi yapıyorlar.

Akıla takılan en büyük sorulardan bir taneside ben hayatımda hiç Rusça konuşmadım. Nasıl olacakta ben Rusyada yaşıcam üstüne üstün birde derslerimi Rusça olarak görücem diyorsanız haklısınız. Rusça gerçekten zor bir dil fakat Rusyaya gittiğiniz ilk sene size sadece Rusça eğitimi veriyorlar. Diğer bir büyük sorun ise Rusyada mafyalar… Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama Rusyadaki mafyalar oldukça etkilidir ve bizim ülkemizdeki gibi ellerine sigara ve tespih alıp dolaşmak yerine kendilerini geliştirirler. Mafyanın sizle uğraşması onlara pek bulaşmadıkça ve ara sokaklara girmekte olmuyor.

Rusyada üniversite okumanının birçok avantajı olabilir. Rusça öğrenmek, iyi bir eğitim almak, üniversiteyi ucuza getirmek, Rusyada zaman geçirmek vs… Gördüğüm kadarıyla Rusyada okumak mantıklı gibi geliyor ama işin iç tarafı farklı gözükebilir… Sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri neler ?

Leave a Reply