Ses Kirliliği

Şu sıralar ses kirliliği büyük bir sorun benim için…Sadece benim için bile değil bütün insanlar için bunun böyle olduğunu düşünüyorum.Gelişen teknolojiye paralel olarak insanlar her gittiği yerde müzik dinliyorlar.

Ses kirliliği teknoloji sağolsun her yerde kulağımı tırlamıyor, bazen bunun için insanın sağır olası bile geliyor.Benim en çok sinirime giden olay otobüsde kulaklığı takıp sesini sonuna kadar açarak hiç sevmediğim şarkıları dinlemek zorunda kalmak ve sonrasında da doğal olarak insanın sinirlerinin gerilmesi…

Ses kirliliği sadece benim değil hemen hemen bütün insanların sorunu…Sadece müzik konusunda da bana gözüksede aslında öyle değil ve insanın bütün gününü, yaşamını etkileyen bir unsur.

Tanımı ;

Ses kirliliği; insanların işitme sağlığını ve algılama gücünü olumsuz yönde etkileyerek insanın fiziksek ve ruhsal olarak sağlığını bozabilen, çevrenin doğallığını bozan bir çevre sorunudur.Ses kirliliğinin en önemli sorunlarından birisi trafik, tren, uçak, müzik aletleri, iş makinaları vb. aletlerdir.

Ses kirliliğini 2 kısımda inceliyorlar.

1-) Fizyolojik Etkenler

Fizyolojik etkenler ses’in fiziksel olarak bedenimizde bıraktığı etkilerdir.Gürültü geçici ve kalıcı işitme kayıplarına yol açtığı gibi bunun yanında da yüksek tansiyon, solunum, dolaşım gibi sorunlara yol açabilir.

2- ) Psikolojik Etkenler

Bu etken benim için büyük bir dert.Zaten bu yazımda bu etkenden dolayı yakınmıştım.Hiç sevmediğim bir şarkıyı duyunca sinirlenme olayını söylemiştim, bunun dışında iş makinalarının evinizin yanında çalışması, sokakda kavga çıkarken kavga yapmak yerine birbirlerine bağıran insanların oluşturdukları gürültüler, yaz aylarında sokakda yapılan düğünler insanı çıldırtıyor.

Gürültü insanda sinire, strese, uykusuzluğa, iş veriminin düşmesi gibi bir çok nedene yol açabiliyor.

Ses kirliliğinin olmadığı ortam yok denecek kadar az…Gece 3-4 gibi dışarıya çıktığınız zaman ortada pek fazla bir ses duymazsınız ki en düşük olduğu zamanlardan bir tanesidir bu saatler gece hayatının olmadığı yerler için.Günün diğer saatlerinde isede ıssız bir adaya giderek yada ormanda kuşların sesleri ile doğanın içinde doğal ortamda doğal sesler dinleyebilirsiniz ve birazda olsa gürültü kirliliğinden kurtulup rahatlıyabilirsiniz.

5 Comments

  1. selin ak 24 Mayıs 2009
  2. damla 02 Haziran 2009
  3. ÜMİT 9/K 03 Haziran 2009
  4. Kaan 02 Mart 2010
  5. tuba 05 Mayıs 2010

Leave a Reply