Sibirya Kurdu (Husky) Köpekleri

Çizgi filmlerde hep kızak çekerken gördüğümüz dış görünüşleri ile biraz ürkütücü olarak gözüksede, soğuklarda yaşayan bir ırk olarak bilinsede, kurt olmadığı halde kurt türü olarak binilmesi bu köpeklerin sıcaklığınından hiç birşey eksiltmiyor.

Sibirya Kurtlarının geçmişi diğer yeni türlerden biraz daha eskiye dayanıyor.Eskilerde Sibiryada Kızak çekme gibi işlerde kullanılan bu köpekler Alaskaya getirilditen sonra dünyaya nanmını salmış.

Bu köpeklerin asıl yerinin yani kökenin Sibirya olması bize onunla ilgili bir çok ipucu veriyor.Bu ipuçlarından bir tanesi soğukta durmayı iyi bildiği ve bunu bile bile ülkemizdeki yada sıcak yerlerde yaşayan insanların bu köpeğe işkence denilecek şekilde sıcak yerlerde beslenilmeye çalışılması olayını hiç mi hiç hoş değil…

Sibirya Kurtlarının göründükleri gibi olmadıklarını söylemiştik ve bu köpekler çok sıcak kanlı, oyunu çok seven ve her zaman oynamak isteyen bir köpek türüdür.Saldırgan yanları pek yoktur ve yanlız kalmayı diğer çoğu köpek gibi sevmezler.Yavruyken o kadar tatlı olurlarki ısırasınız gelir.

Sibirya Kurtlarının isimleri kurt olarak bilinsede aslında öyle değillerdir bu isim sadece bizim ülkemizde uydurulan bir isimidir aslında gerçek adı Husky dir.Kurtlarla ir alakası yoktur dedik ama kurtlar gibi ulurlar.Bu hayvanların sıcağı sevmediğini söylemiştik ve tam tamına -60 dereceye kadar soğukta kalabiliyorlar.Erkekler dişilerden daha iri oluyor.

Bu köpeği olsun yada başka bir köpek türü olsun almadan önce iyice bir düşünün bir anlık karar vererek hem hayvanı hemde kendinizi zor duruma sokmayın ….

Satılık yada vermek istediğiniz ilanları yorum kısımından gönderebilirsiniz.Ayrıca yorum kısımından Sibirya Kurtları ile ilgili yorumlarınızda gönderebilirsiniz.

2 Comments

  1. kübra 24 Ocak 2010
  2. yaren 27 Mayıs 2010

Leave a Reply