Sınav Öncesi Neler Yapılmalıdır

Öğrencilerin aylardır, senelerdir hazırlandıkları üniversite giriş sınavlarına doğru yapmaları gerekenler. Detaylar haberimizde…

Ülkemizdeki tüm öğrencililerin hazırlandıkları üniversite sınavını ilk ayağı yeni sistem ile cumartesi günü yapılacak ve bizlerde sizler için dikkat edilmesi ve kesinlikle yapılması gereken şeyleri birer, birer sıralayacağız.

Sınava hazırlık aşamasında neler yapmalıyım?

Sınava girecek öğrencililere söylemeliyiz ki; bu her ne kadar büyük bir sınav olsa da hayatımızın sonu değil. Ve sonuçta biz bu sınava uzun zaman hazırlanıyoruz. Şu vardır ki doğru bir şekilde emek verdiğiniz her şeyin karşılığını tam olarak alırsınız. Yani demek istediğimiz sınava hazırlanırken büyük bir stres yapmamanızdır. Mesela Yeri gelir sınav için derslerinize çalışırsınız, testlerinizi çözersiniz, Yeri gelir haftada bir gün 2 – 3 saat kaçamak yapıp şöyle bir arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

Sınav öncesi ne yapmalıyım?

  1. Kesinlikle uykunuzu almış olmalısınız, şayet uykusuz olursanız bu sizi strese de sokar, unutkanlığa da.
  2. Sınav öncesi meyve ile vitamin alınız. Ve sonrasında balık, ceviz, fındık vb besinler tüketmelisiniz.
  3. Sınava 1 gün kala tüm giriş bilgilerinizi ve kalem gibi benzeri araç, gereçlerinizi hazırlamalı ve unutmayacağınız bir yere koymalısınız.
  4. Sınava girerken bir şişe su almalısınız.
  5. Ve sınav günü geldiğinde sıraya oturduğunuzda şöyle bir gözlerinizi kapatın bildiğiniz duaların tümünü edin ve ALLAHA sığının ve 5–10 dakika heyecanınızı bastırmaya çalışın. Birde gözlerini kapattığınız an kendinizle bir muhabbet edin. Ben bu sınava hazırlandım, normalde nasıl test çözüyorsam burada da o şekilde çözeceğim. Ben kendime güveniyorum ve İNŞALLAH bu sınavı başarı ile sonuçlandıracağım gibi konuşmalar yaparak kendinizi sınava odaklayın.

Birde şunu unutmayın ki; bu sınava isteyerek heyecan ile hazırlandınız ve gerçekten hazırlık aşamasında büyük bir emek harcadınız Ve Yüce Rabbimiz, ALLAHIMIZ hiçbir emeği karşılıksız bırakmaz ve gerçekten bir şeye emek harcadıysanız onun karşılığını Yüce Rabbimiz, ALLAHIMIZDAN alırsınız.

ALLAH hepinizin yardımcısı olsun ve zihin açıklığı versin.

Leave a Reply