Tansiyon Düşmesinde Neler Yapılır ?

Tansiyon düşmesi kendini ani hareketlerde baş dönmesiyle belli eder. Baş dönmesi ve göz kararması en bilinen belirtileridir. Güneş çarpmasına da benzediği için, bir süre geçirmeye çalıştığınızda geçmediyse bir eczane yada kliniğe gitmeniz gerekebilir.

Tansiyon yükselmesine ne faydalı olur?

Yanlış bilinen ve yanlış olarak kullanılan şeylerden uzak durmalısınız önce. Örneğin tuzlu ayran içmek. Tansiyonu aniden yükselttiği için, iç organlarınıza zarar verebilir. İç kanamaya neden olabilir. Eğer aşırı terleme ve tuz kaybı sonucu tansiyonunuz düştüyse, o zaman ayran içebilirsiniz.

Sarımsak yutmak yada yemek de faydasızdır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, sarımsağın tansiyon düşmesine hiçbir etki etmediği ortaya konulmuştur.

Hastaneye gelen tansiyon hastalarının yarısına sarımsak verilmiş, yarısına verilmemiş. İki hsta grubu arasında hiçbir fark olmadığı gözlemlenmiştir (Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilimdalı)

Faydalı olan şeyler ise şunlar:

Koltuk veya yatağa uzanın. Ayaklarınızı uzatın ve altına yastık koyun. Ayaklarınızı yüksekte tutarak kan seviyenizi düzenlersiniz.

Limon suyunun kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla limon suyu kullanabilirsiniz. Tansiyonu düşürme konusunda, limon suyu sarımsaktan daha faydalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir