Türkiye ile İsrail arasındaki Gerginlik Savaşa Döner Mi ?

Türkiye ile İsrail arasında her zaman olan soğuk ilişki şu günlerde buz keşmişe benziyor. Mavi Marmara ile artan gerginlik bir ara dindi derken geçtiğimiz günlerde BM’in Mavi Marmara raporunu açıklamasının ardından Türkiye İsrail ile neredeyse bütün ilişkilerini kopardı ve çarşamba gününe kadar büyüelçilerinin Türkiyeyi terketmesi istendi.
BM’in raporunun ilişkilerinin germesinin sebebi ise bu raporun sonucunu ise raporun tatmin edici olmamasıydı. Sadece Türkiye değil birkaç ülkede bu rapora karşı çıktı. Mavi Marmara raporunun beklenilen gibi olmadıkları ve bu raporun BM değilde sanki İsrail’in yazdığı söylendi.

Şuan gergin olan Türkiye-İsrail ilişkileri dahada gerilecek gibi duruyor. Türkiyeye geri dönen Türkleri İsrailde Tel-Aviv havaalınında Türk oldukları için dikik dikik aramaları basında oldukça yankı uyandırdı.

Türkiye ile İsrail arasında bir savaş olması şuan söz konusunun olmadığını birçok kişi düşünüyor. Herhangi bir savaş olması ortadoğuda karmaşıklığı beraberinde getirir ve her iki ülkeyide senelerce geriye götürür. Türkiye ile İsrail arasında çıkacak bir savaşda bildiğimiz türden bir savaş olmayacaktır. Bu savaş toplu tüfekli değilde tamamen stratejiler üzerine kurulmuş bir savaş olacaktır ki zaten şuanki durumun bundan bir farkı yok.

Sizler bu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Leave a Reply