Windows 8 işletim sistemi incelemesi

Microsoft tarafından geliştirilen Windows 8 işletim sistemi Ekim ayının sonunda tam sürümü olarak piyasaya sürülmüştü. Windows 8 işletim sistemi bir çok yenilikle beraber kullanıcıların memnun edecek gibi görünüyor. Windows 8 işletim sistemindeki yeni yenilikleri sizlerle beraber inceleyelim.

Microsoft Tarafından geliştirilen Windows 8 İşletim sistemi

Microsoft Tarafından geliştirilen Windows 8 İşletim sistemi

Windows 8’in Yeni Arayüzü

Windows 8‘de en çok dikkat çekici yenilik tartışmasız yeni görsel arayüz olarak bahsedebiliriz. Yeni görsel arayüzü ilk kullandığım zaman Windows‘un mobile serileri için geliştirdiği, Windows Phone işletim sistemini anımsattı. Kullanmaya devam ettiğim de başlat menüsünü aramaya başladım fakat gel gelelim başlat menüsünü olmadığını fark edince açıkçası biraz şaşırdım, uzun zamandır Windows serilerinde en sık kullandığım başlat menüsünün Windows 8′de olmayışına alışmam biraz zaman alacak sanırım ancak yeni tasarım kullanıcıların beğenisini kazanmışa benziyor.

Windows 8’de dikkat çeken diğer bir yenilik de, BSOD  yazılımsal veya donanımsal sorunlar da işletim sisteminin duruldurulması olarak nitelendirilir. Windows 98‘den bu yana İşletim sistemi sorunlarıyla karşılaşan kullanıcıların rahatsız oldukları ve anlamsız Mavi ekran hatasına çözüm olarak, Windows 8 işletim sistemin de  sistemin çökmesinde kullanılacak yeni mavi ekran hataları mizahçı bir şekilde kullanıcıya yansıyacaktır.

Windows 8 İşletim sistemi Çökmelerinde Kullanılacak BSOD ekranı.

Windows 8 İşletim sistemi Çökmelerinde Kullanılacak BSOD ekranı.

Görsel olarak yapılan bir çok değişikliğin yanında sistemsel bazlı bir çok yenilikler de yapıldı. Günümüzde bildiğiniz gibi Bilgisayar oyunlarına oldukça ilgi duyulmaktadır, Microsoft şirketi de Windows 8’de Oyun ve yüksek sistem gereksimi gerektiren uygulamalar için yeni değişiklikler geliştirdi. Bu değişikler sonucunda yüksek performansın gerektiren uygulamaları daha hızlı bir şekilde kullanabilme imkanı sunmaktadır.

Windows 8 ‘ de parola yönetim bölümü konusunda, Windows 7 işletim sistemine nazaran daha gelişmiş özelliklere sahip olmaktadır. Android veya buna benzer mobile işletim sistemlerinde kullandığınız tuş kitli mantığında işlemektedir. Parola oluştururken her hangi bir resim üzerinde belli çizgiler çizerek parola oluşturabilirsiniz. Burada dikkat edilecek konu parola oluştururken basit akıl da kalıcı parola oluşturmanızdır.

Windows 8 ‘de gezinirken dikkatimi çeken bir şey daha oldu, Windows kuruluşundan bugüne kullandığı logo yerine kısa bir süre önce değiştirdiği yeni logoyu kullanmaktadır. Sonuç olarak Windows 8  yepyeni özelliklerle 2013’e girerken damgasını vurdu diyebiliriz.  Peki bu kadar özelliğe ve görsel arayüze sahip olan Windows 8 kullanmak için ne tür sistem gereksinime ihtiyaç duymaktadır.

Windows 8 Minimum Sistem gereksinimleri

İşlemci :  Minimum 1 GHZ hızına sahip işlemci hızına ihtiyaç duyuyor.
Ram (Bellek) : 32 Bit için 1 Gb Ram, 64 bit için ise 2 Gb belleğe ihtiyaç duymaktadır.
Ekran Kartı :  WDDM 1.0 veya daha yüksek özelliğin bulunması gerekiyor.
Sabit Disk(HDD) :  32 bit için 16 Gb ve 64 bit için de 20 Gb sabit diske ihtiyaç duymaktadır.

Leave a Reply